Az ESG jelentés alapjai

Az ESG jelentéstétel egyre fontosabbá válik a vállalatok számára, mivel a kormányok, befektetők és pénzügyi szabályozók egyre nagyobb figyelmet fordítanak a nem pénzügyi teljesítményre. Az ESG jelentés olyan dokumentum, amely a szervezet nem pénzügyi teljesítményére vonatkozó lényeges információkat tartalmazza, beleértve a környezetvédelmi, társadalmi és vállalatirányítási szempontokat. Az ESG jelentések az alábbi területekről tartalmaznak információkat: üvegházhatású gázkibocsátás, energia- és vízfelhasználás, hulladékgazdálkodás, biodiverzitás, egészség és biztonság, sokszínűség, emberi jogok, adatvédelem és üzleti etika.

Az ESG jelentéstétel ösztönzi a vállalatokat a fenntarthatósági célok kitűzésére, az ESG teljesítmény mérésére, a fenntarthatósággal kapcsolatos kockázatok kezelésére, valamint annak megértésére, hogy a szervezet miként teremt értéket környezete és érdekelt felei számára. A fenntarthatósági jelentéstételi szabványok és keretrendszerek segítik a vállalatokat az átláthatóság növelésében és a fenntarthatósági információk megosztásában a különböző érintett felekkel.

Az EU fenntartható finanszírozási ütemterve egy ambiciózus és átfogó intézkedéscsomagot tartalmaz, amelynek célja a fenntartható tevékenységekbe történő tőkeáramlás javítása. 2021 áprilisában az EU előirányozta a vállalati fenntarthatósági jelentéstételről szóló irányelvet (CSRD), amelyet 2022 novemberében elfogadtak. Az új irányelv a korábbi, nem pénzügyi információk közzétételéről szóló irányelvet (NFRD) módosítja, jelentősen kiterjesztve ezzel a jelentéstételi kötelezettséget közel 50 000 európai vállalatra. A beszámolót a még kidolgozás alatt álló jelentéstételi szabvány szerint kell majd közzétenni, amelyet a vállalatoknak az üzleti jelentés (IFRS) részeként, digitálisan, XHTML formátumban kell bemutatniuk. Ez biztosítja majd az ESG jelentésekben szereplő információk következetességét, átláthatóságát és összehasonlíthatóságát, amelyek kiemelten fontosak a különböző stakeholderek, köztük a befektetők számára.

Az első jelentésüket készítő vállalatok számára a jelentéstételi folyamat kialakítása és menedzselése kihívásokkal teli lehet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük