Az EDA vezetője Magyarországon járt
Az Európai Védelmi Ügynökség (EDA) főigazgatója, Jiří Šedivý, 2022. február 23-24-én látogatást tett Magyarországon, hogy magas szintű tárgyalásokat folytasson a Honvédelmi Minisztérium vezetőségével. Találkozott Németh Gergely védelempolitikai helyettes államtitkárral, Bozó Tibor vezérőrnaggyal, a Magyar Honvédség Parancsnokságának törzsfőnökével, valamint dr. Sticz László vezérőrnaggyal, a nemzeti képességigazgatóval, Tömböl László nyugállományú vezérezredessel, a nemzeti hadfelszerelési igazgató helyettesével, és Filótás István dandártábornokkal, a nemzeti kutatás-fejlesztési igazgatóval. A budapesti látogatás a főigazgató minden EDA-tagállam fővárosát magába foglaló látogatás-sorozatának részeként valósult meg.
A találkozó során bemutatták a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program eredményeit és ambícióit, valamint az uniós képességfejlesztési együttműködések iránti elkötelezettséget. A főigazgatót lenyűgözte az előrehaladás, és felvázolta, hogy Magyarország milyen módon tudna még hatékonyabban együttműködni európai szinten. A védelempolitikai helyettes államtitkárral tartott megbeszélésen főként az EDA jelenlegi és tervezett tevékenységében történő magyar szerepvállalás, az európai védelmi innováció erősítése, és az EDA szerepének megerősítése került szóba a tagállamok támogatása érdekében.
„Kifejezett örömömre szolgál az aktív magyar részvétel az ügynökség helikopter kiképzési és gyakorlati programjában. Évek óta számíthatunk Magyarország aktív támogatására ezen a területen. 2017-ben Magyarország rendezte a »Fire Blade« kiemelt helikopter gyakorlatot, illetve ez év júniusában a következő gyakorlat megrendezését is vállalta.”
Magyarország 10 EDA projektben és programban vesz részt. Ezek többek között az ügynökség helikopter kiképzés és gyakorlatok programja, a katonai mobilitás, az ABV védelmi felderítési szolgáltatás (CBRN SaaS), védelmi ellenállóképességi központ európai hálózata (RESHUB), összhaderőnemi műveleti területre telepíthető bűnügyi laboratórium (JDEAL), illetve az ügynökség üzemanyag cellák katonai felhasználását célzó kutatási projektje (FUSS), amely utóbbit Magyarország vezeti. Az EDA keretében megvalósuló magyar részvételű projektek összértéke 37 millió euró (2022 februári adat szerint).
A megbeszélések során szó esett a haderők potenciális hozzájárulásáról az EU Green Deal kezdeményezéséhez, a Koordinált Éves Védelmi Felülvizsgálat (CARD) jelenleg zajló ciklusának helyzetéről, valamint a 2020 novemberében bemutatott első CARD jelentés megállapításainak és javaslatainak utóéletéről, a PESCO végrehajtás állásáról, az Európai Védelmi Alap (EDF) működésének tapasztalatairól, továbbá az EU márciusban elfogadandó Stratégiai Iránytűjének kidolgozásáról.