Kibocsátás nem csökken magától
A K&H fenntarthatósági indexének legújabb kutatása szerint a magyar vállalatok többsége még nincs felkészülve a zöld átállásra. A vállalatvezetők pozitív attitűdje a fenntarthatóság iránt szilárd, és egyre tájékozottabbak a követelményekkel kapcsolatban, ugyanakkor tartanak a rájuk háruló kötelezettségektől. Az index jelenleg 38 ponton áll, ami egy ponttal alacsonyabb az előző időszakhoz képest, de megegyezik a 2022 első félévében mért értékkel.
„Ezek a mutatók félévről félévre enyhén ingadoznak, talán nem túlzás azt feltételezni, hogy nagy mértékben függenek a cégek aktuális pénzügyi helyzetétől és üzleti kilátásaitól”
– emeli ki Suba Levente, a K&H fenntarthatósági vezetője.
A kutatásból kiderül, hogy a vállalatoknak csupán 14 százaléka készít fenntarthatósági stratégiát, és a fenntarthatósági törekvések menedzselésének feladata a korábbinál alacsonyabb szintre került. Nincs érdemi változás a rendszeres fenntarthatósági jelentést készítő (12 százalék) vagy azt tervező (9 százalék) vállalatok arányában. A vállalatok 89 százaléka valamilyen szinten figyelembe veszi a fenntarthatósági szempontokat beruházási döntéseik során, de az előző félévi 38 százalékhoz képest már csak 29 százalék számára fontos vagy kiemelt kérdés ez. Hasonlóképpen fordult a trend a beszállítók kiválasztásánál: 37 százalék helyett most mindössze 31 százalék gondolja fontosnak a fenntarthatósági szempontokat beszállítói megválogatásánál.
Folyamatosan nő azoknak a cégvezetőknek az aránya (76 százalék), akik az EU-s karbonsemlegességi törekvéseiről tudnak és annak pontos célját is ismerik. Megugrott 6 százalékról 12-re az EU Taxonómia rendeletéről értesült vállalatvezetők aránya is, összességében pedig valamivel többen (2 százalék helyett immár 4) gondolják, hogy a cégüket érinti a szabályozás.
„Magyarországon az elmúlt félévben két új jogszabály is megjelent: az egyik az Európai Unió CSRD irányelvének nemzeti szabályozása, amely a fenntarthatósági jelentések formáját és tartalmát határozza meg, valamint a beszállítói láncok fenntarthatósági szempontú átvilágításáról szóló törvény. Ez előbb a nagyobb cégeket érinti, és csak utána a kisebbeket”
– mondta Suba Levente.